Ako varíme pivo

Postup varenia piva ŽiWell

1. Rmutovanie

Úvodná fáza varenia, vezmeme slad (jačmeň, pšenicu, raž alebo ovos) a pridáme vodu, ktorá má takmer 70°. Toto dodá pivu farbu, chuť a cukor, ktorý sa neskôr premení na to „najdôležitejšie“ - alkohol. Čím dlhšie rmutovanie, tým viac cukrov sa zo sladu vylúhuje. Rmutovanie trvá 2-4 hodiny.

2. Scedzovanie

V podstate väčšie sito, ktoré zachytí jačmenné šupky a vyplaví rozpustené cukry. Pre zvýšenie výnosu ešte prepláchneme mláto horúcou vodou. Dostaneme tak aj ďalšie cukry, ktoré zostali v jačmenných šupkách. Pozor! Prílišné preplachovanie spôsobí trpkosť výsledného piva.

3. Varenie - chmeľovar

Nasleduje ďalšie varenie a pridanie najzaujímavejšej zložky piva - chmeľu. Chmeľ je prírodný konzervant, pridáva horkosť, chuť a arómu. Pridávame chmeľ na začiatku varenia pre horkosť a na konci pre chuť a arómu.
 

4. Odstreďovanie

Vo vírivej kadi sa mladina dostane do víru, ktorý usadí všetky pevné častice v strede vírivky. Odtiaľ sa dajú potom ľahko odstrániť. Skúste si to so sypaným čajom. Zamiešajte lyžičkou a čajové lístky zostanú v strede.
 

5. Fermentácia

Pivo putuje do CK tankov (zapamätať), kde sa po pridaní kvasiniek postupne mení cukor na alkohol a oxid uhličitý. Fermentácia trvá 7-14 dní a celková sila piva závisí od množstva cukru v mladine a teploty, pri ktorej mladina fermentuje.
 

6. Ležanie

Nakoniec sa pivo nechá tak. Nech si leží a zreje. 2-6 týždňov. Po pár dňoch opäť pridávame chmeľ - tzv. suché chmelenie. Pridanie chmeľu po skončení fermentácie a za studených teplôt nespôsobí zvýšenie horkosti, ale len zvýšenie arómy.

7. Na zdravie! ŽiWELL!!!